Брокера з нерухомості прагнуть узаконити, ліцензувати — подробиці

22.06.2019

Брокеру без ліцензії можна буде не платити за його послуги. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на UkrPress.info.

Скоро ріелтерські послуги в Україні виростуть в ціні. А все через те, що фахівців з нерухомості змусять проходити тести і отримувати сертифікати. Таке поняття як «ріелтор» і зовсім піде в небуття. Нові правила для галузі розробили у Фонді держмайна (ФДМ).

Відповідний законопроект оприлюднений для обговорення і запрацює через півтора року після його публікації, — передає ubr.ua

Дія майбутнього закону не поширюватиметься на операції купівлі, продажу або оренди, укладені людьми самостійно, без залучення брокерів або агентів з нерухомості (помічників брокера).

Кодекс етики для брокера
Щоб здійснювати брокерську діяльність суб’єкт господарювання повинен буде відповідати таким основним критеріям:

 • Мати в штаті хоча б одного брокера по нерухомості або здійснювати діяльність як фізособа-підприємець.
 • Скласти кваліфікаційні іспити і отримати відповідний сертифікат.
  Отримати в ФДМ свідоцтво на право заняття брокерською діяльністю в сфері нерухомості;
 • Бути внесеним до Держреєстру брокерів з нерухомості і суб’єктів брокерської діяльності.
 • Брокер може працювати з необмеженим кількість агентів з нерухомості (які працюють в штаті або за цивільно-правовими договорами), а ось агент може працювати тільки на одне брокерське агентство.
 • Документом відмовляються від поняття «ріелтор», оскільки цей термін є зареєстрованим товарним знаком, що належить Національній асоціації ріелторів США.
 • Також для гравців ринку розроблять спеціальний кодекс етики та стандартів практики брокера. Одного разу порушивши якесь із положень, можна залишитися без ліцензії. Однак проекту такого документа для брокерів на сьогоднішній день ще немає.

«Такі кодекси етики, є важливими документами, які регулюють основні принципи роботи і взаємодії професіоналів певної галузі, вони як правило включають в себе розділи стосуються: доброчесності, об’єктивності, професійної компетенції, конфіденційності, професійної поведінки, конкуренції та протидії корупційним проявам», — підкреслив  адвокат, керуючий партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Віталій Собкович.

Крім іншого, брокер буде зобов’язаний:

 • пояснювати права, обов’язки учасників і попереджати про наслідки угоди з нерухомістю;
 • забезпечувати збереження документів до угоди; постійно підвищувати свій професійний рівень шляхом самонавчання.
 • Як буде працювати брокер Контроль над діяльністю брокерів буде здійснюватися кваліфікаційно-дисциплінарною комісією ФДМ. Яка буде, в разі необхідності:
 • відкликати ліцензії (максимум на 2 роки), відсилати учасників ринку на повторну здачу іспитів або додаткове навчання.

Здебільшого, самі учасники ринку (через брокерські громадські організації або асоціації) стануть регулювати роботу своїх колег. Якщо брокер (або агент) працює в агентстві нерухомості, то відповідальність за його роботу перед дисциплінарною комісією буде нести керівництво фірми.

При розміщенні оголошення в інтернеті, брокер буде зобов’язаний спочатку підписати договір з клієнтом, від імені якого працює. А під час реєстрації на сайті вказувати номер свого свідоцтва і кваліфікаційного сертифіката. Якщо звичайне оголошення виявиться «брокерським», то потенційний покупець зможе поскаржитися на нього в профільні організації або ФДМ.

Також при подачі оголошення потрібно буде вказувати не тільки номер телефону брокера, а й безпосереднього власника нерухомості (якщо це передбачено договором з клієнтом).

Забрати ліцензію можуть якщо брокер не повідомив в ФГУ про перехід на роботу до іншої агенції, про виниклу судимості або про зміни робочого адреси, номера телефону, електронної пошти тощо. Контактних даних.

Самі ж сайти з оголошеннями формуватимуть список брокерів і оголошень, які викликають сумніви (наприклад, на підставі скарг користувачів). «Чорні» списки відправлять у ФДМ і профільні організації на розгляд.

Брокером по нерухомості не може бути особа, яка:

 • не має відповідного сертифіката;
 • має непогашену чи не зняту судимість за вчинення умисного злочину проти власності або злочину в сфері господарської діяльності;
 • визнано судом недієздатним або частково дієздатним;
 • позбавлене права на заняття брокерською діяльністю (протягом двох років з дня прийняття кваліфікаційно-дисциплінарною комісією рішення про анулювання сертифіката брокера).

Брокерам буде заборонено наймати агентів з нерухомості, яких немає ні в одному з реєстрів, які ведуться саморегульовані організації брокерів і агентів з нерухомості. А ще агент може здати іспит і стати брокером маючи досвід роботи мінімум три роки.

«В цілому, якщо інформація про фахівця буде відсутній в Держреєстрі брокерів, то він не матиме права здійснювати таку діяльність. Таким чином, брокерська діяльність в сфері нерухомості буде представлена ​​виключно сертифікованими фахівцями», — зазначила UBR.ua юрист правової групи Colares Алена Педченко.

У договорі, які брокери або агенти будуть підписувати з клієнтом, обов’язково потрібно вказувати дані отриманого раніше свідоцтва і кваліфікаційного сертифіката. Без цих даних договір вважається недійсним. Сторони договору несуть обопільну відповідальність за достовірність наданих для угоди документів. Розмір винагороди, як і раніше, залишається на розсуд клієнта і брокера.

«Важливо розуміти, що якщо договір буде підписаний з брокером, у якого не буде дозволу, то клієнт йому може просто не заплатити. І навіть в судах брокер не виб’є зароблені гроші. В крайньому випадку, клієнт скаже, що послуга надана неякісно і все », — зауважив у розмові з UBR.ua віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю (АПУН) Анатолій Топал.

Брокерські іспити
Як розповіли UBR.ua учасники ринку, зараз навіть ведуться переговори з деякими українськими вузами про впровадження окремих напрямків для підготовки фахівців з нерухомості. А поки готувати фахівців з нерухомості будуть спеціальні центри все при тих же брокерських громадських організаціях: працювати вони повинні не менше 5 років і налічувати не менше 500 учасників, 300 з яких — брокери.

Вони укладуть договори і узгодять навчальні програми з ФДМ. Приймати екзамени будуть чиновники Фонду та представники профільних громадських організацій з досвідом роботи не менше 5 років.

Підтверджувати кваліфікацію брокерам потрібно буде раз у три роки. Разом з цим, в законопроекті не вказана верхня межа вартості здобуття освітньо-кваліфікаційного сертифіката. Сказано лише, що його ціна не може бути менше 170 грн.

Окремо потрібно буде заплатити одну мінімальну зарплату (сьогодні це 4 173 грн.) За брокерське свідоцтво (або його дублікат при втраті). У разі провалу іспиту, можна здати його повторно через місяць. З огляду на, що за різними оцінками зараз в Україні близько 40-80 тис. Професійних ріелторів (хто постійно працює на цьому терені), то навар виходить чималий.

Також експерти не виключають, що окремо потенційні брокери будуть оплачувати ще навчальні курси і послугу прийому таких іспитів. Все це може вплинути на цінник брокерів.

«Вартість однозначно зросте, оскільки брокери на якийсь час будуть« випадати »з роботи на період навчання і підготовки до іспиту. Отже, отримавши заповітне свідоцтво матимуть конкурентну перевагу і намагатися на цьому заробити. У той же час ряд брокерів підуть в тінь, або будуть працювати під прикриттям документами інших брокерів», — каже Собкович.

Скільки коштують послуги ріелторів
Сьогодні в кожному місті України різна сітка оплати послуг ріелтора. Це можна простежити на прикладі купівлі-продажу квартири.

«Найбільший гонорар ріелторам платять покупці нерухомості в Києві — від 2% до 6% від вартості квартири. У Дніпрі, Сумах, Харкові, Луцьку, Чернівцях, Львові, Одесі та Чернігові посередники отримують від 2 до 5%. Від 3 до 4% від вартості житлової нерухомості перепадає ріелторам від покупців у Вінниці, Рівному, Миколаєві, Полтаві, Херсоні, Черкасах та Кропивницького », — розповіла UBR.ua Педченко.

Брокерське свідоцтво не видадуть (перевірити подані документи повинні за 10 днів):

 • без реєстрації юрособи або фізособи-підприємця (потрібна витримка з реєстру);
 • без вказівки кінцевого бенефіціарного власника агентства нерухомості;
  якщо один з власників має непогашену чи не зняту судимість за «корисливі злочини», а також в разі не підтвердження джерел походження коштів, за рахунок яких сформований статутний капітал фірми;
 • без кваліфікаційного сертифікату;
 • без вказівки всіх брокерів, що працюють на фірмі.

Источник : Upmp.news